RomâniaSibiuPiscul Vulturului

Piscul Vulturului

Vârf de munte în Sibiu · 1.444 m

1.444 m
Altitudine deasupra nivelului mării
53 m
Proeminență topografică
12,6 km
Lungimea traseului pe sens
45.6947, 23.8331
Coordonate (N, E)

Traseu de drumeție către Piscul Vulturului

12,6 km
distanță unidirecțională
1.014 m
ascensiune totală
7 h 23 min
timp estimat dus-întors

Punctul de plecare al traseului: cel mai apropiat punct de plecare înregistrat — parcare recomandată pentru cea mai scurtă drumeție până la vârf.

594 m12,6 km · 1.438 m

Prognoza meteo

Următoarele 10 zile

Parcare și punct de plecare

1Zona de parcareRecomandat
parcare · est
12,6 km pe jos · ↑ 1.014 m · aproximativ 7 h 23 min pentru călătoria dus-întors
Indicații de orientare în Google Maps ↗
2Zona de parcare
parcare · sud-est
aproximativ 17,6 km până la vârf
Indicații de orientare în Google Maps ↗
3Telescaun Păltiniș
stație / telecabină · sud-est
aproximativ 17,9 km până la vârf
Indicații de orientare în Google Maps ↗

Verificați indicatoarele și orice taxe de parcare când ajungeți.

Mai multe vârfuri în apropiere

Întrebări frecvente

Cât de înalt este Piscul Vulturului?

Piscul Vulturului se află la 1.444 m deasupra nivelului mării și este situat în Sibiu. Proeminența sa topografică este de 53 m — înălțimea verticală a vârfului deasupra terenului înconjurător.

Cât durează drumeția către Piscul Vulturului?

Punct de plecare: cel mai apropiat punct de plecare înregistrat. Traseul are aproximativ 12,6 km pe sens și 1.014 m urcare. Pentru dus-întors, într-un ritm obișnuit, rezervați aproximativ 7 h 23 min.

Unde pot parca pentru drumeția către Piscul Vulturului?

Cea mai apropiată zonă de parcare: zona de parcare (est) — 12,6 km pe jos · ↑ 1.014 m · aproximativ 7 h 23 min pentru călătoria dus-întors. O altă opțiune este zona de parcare (sud-est) (aproximativ 17,6 km până la vârf). În aplicația Conquer găsiți indicații auto până la punctul de plecare și un traseu de drumeție spre vârf.

Pot să înregistrez ascensiunea mea pe Piscul Vulturului în Conquer?

Da. Piscul Vulturului este unul dintre cele 4.620 vârfuri din România disponibile în Conquer. Pe vârf, deschideți aplicația și atingeți pentru a înregistra ascensiunea — verificarea GPS confirmă că sunteți cu adevărat acolo. Nimeni nu a înregistrat încă acest vârf – ai putea fi primul.

Urcă pe Piscul Vulturului și înregistrează ascensiunea în aplicație

Pe vârf, confirmați ascensiunea prin GPS. România: cuceriți noi vârfuri, păstrați seria și avansați alături de prieteni.

Descărcați peApp Store

Descarcat gratuit